· بلاگ · 88106568(021)

مراقبت از چشم نوزاد

چشم‌ها اعضاء حساس بدن هستند و مراقبت از چشم نوزاد در بدو تولد از اهميت خاصى برخوردار است. التهاب ملتحمه چشم نزد نوزادان به‌دليل تماس با باکترى‌هائى است که در کانال زايمانى وجود دارد و به اين جهت براى پيشگيرى از عفونت سوزاک بلافاصله بعد از تولد در هر چشم نوزاد يک قطره نيترات نقره چکانده مى‌شود. مکانيسم حفاظتى چشم طورى است که با ترشح اشک بسيارى از ميکروب‌ها و گرد و غبار هوا شسته و کاهش مى‌يابند. بنابراين وقتى چشم‌ها سالم است نيازى به استفاده از قطره‌هاى استريل چشمى به‌خصوص در نوزادان نيست. فقط در هنگام شستشو براى نظافت چشم بايد از يک قطعه پنبه استريل که با آب جوشيده سرد شده مرطوب شده است چشم را از سمت داخل به‌سوى خارج تميز کرد. بهتر است براى هر چشم نوزاد، از يک قطعه پنبه مرطوب استفاده کنيم. سپس دست خود را مرطوب کرده، با آن صورت نوزاد را تميز نمائيم. پس از تميز شدن، با حوله کوچکى صورت نوزاد را خشک کنيد.

پرتو نوزاد پارس | مراقبت چشم

پرتو نوزاد پارس | مراقبت چشم

بسيارى از نوزادان در چند روز بعد از تولد دچار التهاب خفيف ملتحمه چشم مى‌شوند. اين امر ناشى از استفاده نيترات نقره در زمان تولد است.

هرگاه صلبيه چشم نوزاد قرمز با صورتى رنگ شود، دليل وجود عفونت در چشم است و بايد بلافاصله پزشک را در جريان قرار داد.

نوع ديگر التهاب چشم، نوع خفيف و مزمن است که در بسيارى از نوزادان ديده شده و اغلب يک چشم را مبتلا مى‌سازد.

علائم اين نوع چشم درد، عبارت است از ريزش اشک، ترشحات سفيد رنگ در گوشه‌هاى چشم و بر روى لبه‌هاى پلک که اين ترشحات ممکن است باعث چسنبدگى پلک‌هاى چشم شود.

اين عارضه اين نوع چشم درد، عبارتند از ريزش اشک، ترشحات سفيد رنگ در گوشه‌هاى چشم و بر روى لبه‌هاى پلک که اين ترشحات ممکن است باعث چسبندگى پلک‌هاى چشم شود.

پرتو نوزاد پارس | مراقبت از چشم نوزادان

پرتو نوزاد پارس | مراقبت از چشم نوزادان

اين عارضه به‌دليل انسداد مجراى اشکى ظهور مى‌کند. چنانچه اين انسداد با ماساژ کناره بينى به طرف گوشه داخلى چشم، بر طرف نشد بايد پزشک، چشم‌ها را معاينه کرده، در صورت نياز درمان لازم را انجام دهد.

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایندگی های ما

برای اطلاع از تمامی آگهی های ما میتوانید به نمایندگی ها مرجعه نمایید و لیست کامل نمایندگی ها را مشاهده فرمایید

لیست نمایندگی های ما

 
دلایل تضمین کیفیت ارائه خدمات؟ دلایل تضمین کیفیت ارائه خدمات؟   دلایل بیشتر انتخاب پرتو نوزاد پارس
چرا پرتو نوزاد پارس
چرا پرتو نوزاد پارس؟ "پس ما را والدینی انتخاب می کنند که به سلامت نوزادشان می اندیشند." دلایل بیشتر انتخاب پرتو نوزاد پارس