· بلاگ · 88106568(021)

مشاوره والدین جهت درمان زردی نوزاد

زردي نوزادان و درمان زردی نوزاد

ایکتر یا یرقان یا زردی به تغییر رنگ زرد پوست و ملتحمه گفته می شود  که از مسائل شایع دوران نوزادی است. در درمان زردی نوزاد، می توان گفت در اکثر موارد زردی خوش خیم است. افزايش بيلي روبين اعم از مستقيم يا ‌غير مستقيم در نوزاد را زردي گويند.

بيلي روبين در کبد ايجاد مي شود و محصول تجزيه هموگلوبين (مولکول حامل اکسيژن که در سلولهاي قرمز قرار دارد) است. زردي دو علت اصلي دارد که عبارتند از : ايجاد بيش از حد بيلي روبين خون و اختلال در دفع آن. رنگ زرد نوزادان به علت تجمع رنگدانه‌های محلول در چربی (بیلی روبین) در پوست است که در مقادیر بالا و در شرایط مختلف برای نوزاد سمی می‌باشد.

زردی معمولا در ۶۰ درصد نوزادانی که به موقع متولد شده‌اند و در ۸۰ درصد نوزادان نارس طی هفته اول دیده می‌شود. زردی معمولا از سر و صورت شروع شده و با افزایش سطح بیلی روبین به سمت اندام‌ها انتشار می‌یابد. زردی چهره نشانه وجود ۵ میلی‌گرم و زردی تا اواسط شکم نشانه ۱۰ تا ۱۵ میلی‌گرم و زردی اندام، کف دست و پا نشانه وجود ۲۰ میلی گرم يا بالاتر بیلی روبین در دسی‌لیتر خون است.

زردي عارضه اي است که در آن پوست و سفيدي چشم به علت بيلي روبين زياد خون زرد مي شوند .

فیلم آموزشی: زردی نوزادان چیست؟ درمان زردی نوزاد

به طور كلي زردی بر دو نوع فیزیولوژیک و پاتولوژیک تقسیم مي گردد.

زردی فیزیولوژیک :  در نوع فیزیولوژیک، زردی در طی هفته اول بعد از تولد دیده می شود و پس از گذشت چند روز بهبود پیدا می کند.

زردی پاتولوژیک : اگر زردی از ۱۳ میلی گرم در دسی لیتر تجاوز کند زردی از نوع پاتولوژیک است و درمان آن ضروری است. زردی ممکن است اثرات شدیدی بر سیستم عصبی گذاشته و بیمار را تا آخر عمر معلول، ناتوان کند يا ناشنوا كند.

شايعترين علت ايجاد بيش از حد بيلي روبين تخريب غير طبيعي سلولهاي قرمز است که به کم خوني ناشي از هموليز ( تخريب سلولهاي خوني ) معروف است. علل شايع اختلال دفع بيلي روبين نیز عبارتند از : بيماريهاي سلولي کبد مثل التهاب کبد ( هپاتيت ) و تشمع کبدي ( سيروز ) ، انسداد کيسه صفرا يا مجاري صفراوي داخل کبدي منتهي به کيسه صفرا.

تعداد دفعات زیاد تغذیه نوزاد از شیر مادر بهترین راه پیشگیری در زردی است.

بر اساس شدت افزایش بیلی روبین از روش‌های زیر جهت درمان استفاده می‌شود:

• دستگاه فتوتراپی
• تعویض خون
• تجویز دارو

مشاوره والدین جهت درمان زردی نوزاد

پس از تولد نوزاد یکی از نگرانی های جدی والدین ظاهر شدن علائم زردی بر روی بدن نوزاد می باشد.

پیشنهاد اول این مجموعه است که باید در مورد زردی اطلاعات کافی بدست آورید تا بتوانید با آرامش زردی نوزاد خود را درمان نمائید.

اگر می خواهید بدانید که زردی نوزاد شما به حالت طبیعی میباشد و یا نیاز به درمان دارد دو راه وجود دارد:

1- مراجعه به پزشک و سپس از انجام آزمایش بیلی روبین متری به صورت آزمایش خون ، که می بایست جواب آزمایش را به پزشک نوزاد اعلام نمائید تا پزشک نحوه درمان را مشخص نماید.

2- تماس با کارشناسان مرکز پرتو نوزاد پارس و انجام تست با دستگاه BiliChek در منزل و مشخص نمودن میزان زردی نوزاد و انجام مشاوره حضوری با کارشناسان مرکز در خصوص میزان زردی و نحوه درمان در منزل انجام خواهد شد.

والدین محترم:

درصورت نیاز به مشاوره و یا تست زردی نوزاد با ما تماس حاصل فرمائید.  در اسرع وقت نسبت به تست نوزاد در منزل و همچنین آموزش جهت درمان زردی اقدام می شود.

درمان قطعی زردی چیست؟

فتوتراپی نوزادان به معنی تاباندن نور به پوست نوزادانی است که مبتلا به زردی شده‌اند و باید بدانید تنها راه حل علمی و اثبات شده جهت درمان زردی نوزادان فتوتراپی می باشد. بیلی‌روبین به نور فتوتراپی واکنش نشان می‌دهد. نور، شکل و ساختمان مولکول بیلی‌روبین را بنحوی تغییر می‌دهد که مولکولهای حاصل، می‌تواند از بدن توسط سیستم گوارش دفع شوند.

پس از انجام آزمایش و اطمینان از وجود زردی در بدن نوزاد چه باید کرد؟

پس از مراجعه به پزشک و یا انجام آزمایش زردی، نتیجه را با مشاوران وکارشناسان ما در میان بگذارید. در صورت نیاز به نصب دستگاه فتوتراپی جهت درمان زردی نوزاد دلبندتان در منزل،  کارشناسان نصب و آموزش شرکت پرتو نوزاد پارس در اسرع وقت در محل حاضر می شوند.

ضمن تحویل دستگاه مورد سفارش شما، جهت نصب و آموزش مراحل استفاده از دستگاه اقدام نمایند.

نمایندگی های ما

برای اطلاع از تمامی آگهی های ما میتوانید به نمایندگی ها مرجعه نمایید و لیست کامل نمایندگی ها را مشاهده فرمایید

لیست نمایندگی های ما

 
دلایل تضمین کیفیت ارائه خدمات؟ دلایل تضمین کیفیت ارائه خدمات؟   دلایل بیشتر انتخاب پرتو نوزاد پارس
چرا پرتو نوزاد پارس
چرا پرتو نوزاد پارس؟ "پس ما را والدینی انتخاب می کنند که به سلامت نوزادشان می اندیشند." دلایل بیشتر انتخاب پرتو نوزاد پارس